k

If you’d like to try an alternative to classic porcelain, then Tonda is the perfect complement to your home.

Newsletter

  Follow us

  Tapkite ETIAM Planet bendruomenės dalimi!

  Užsiprenumeravę naujienlaiškį, gausite pranešimus apie naujus produktus ir pasiūlymus pirmieji. Prenumeratoriams pirmam pirkimui dovanojame -10% nuolaidą.

   Paieška

   www.Etiamplanet.com

   Pandemija pasitrauks, o tarša liks su mumis

   Saugumo garantija?

   Daugkartinis puodelis, pirkinių krepšys, jokių plastikinių indų ir gėrimų šiaudelių. Hmm, rodos, mažiname plastiko vartojimą. Tačiau nuo 2020 m. mus lydi naujas iššūkis – vienkartinės veido kaukės ir respiratoriai. Iš biologiškai neskaidaus plastiko pagamintos kaukės užtvindė pasaulį – pastaraisiais metais jų atliekos išaugo 9000% !

   Siekiame atlaisvinti vandenynus nuo plastikinių šiaudelių, tačiau tuo pat metu teršiame planetą šimtus metų nesuyrančiomis atliekomis. Taip, medicinines kaukes nuspręsta naudoti dėl neva geresnės apsaugos nuo virusų, tačiau ar žmonėms buvo iškomunikuota, kaip šias atliekas reikia surinkti? Dalis žmonių jas išmeta į popieriui skirtą konteinerį, dalis – į plastiko talpas. Didžioji dauguma – kartu su bendromis atliekomis. O kiek kaukių mėtosi gatvėse, autobusų stotelėse?

   Ar žinojote, kad bet kuri ant žemės numesta ir nesurinkta atlieka galiausiai atsiduria vandens telkinyje – nutekamųjų vandenų rezervuare, vėliau – upėje ir jūroje? Štai Filipinų sostinė Maniloje koronaviruso piko metu į vandenyną patekdavo iki 280 tonų medicininių atliekų, tame tarp kaukių.

   Mokslininkai visame pasaulyje ragina atsisakyti polipropileno naudojimo kaukių gamybai. Ši neaustinio plastiko medžiaga yra visiškai nesuskaidoma, be to, išskiria mikroplastiką. Pigią, bet itin netvarią žaliavą galėtų pakeisti celiuliozės audinys.

   Australai aktyviai kviečiami nukirpti kaukių auseles, kadangi jos gali tapti spąstais laukiniams gyvūnams.

   Egzistuoja ir sveikintinų iniciatyvų. Štai Kornvalyje (Didžioji Britanija) vietos ligoninėje naudotos kaukės buvo dezinfekuotos, perdirbtos, o iš jų pagamintos šiukšlių surinkimo žnyplės, kurias talko metu įdarbino moksleiviai. Šitaip vienos plastiko atliekos prisidėjo prie kitų plastiko atliekų mažinimo.

   Tokiai praktikai tapti visuotine trukdo techninių galimybių stoka: medicinines atliekas reikėtų deramai surinkti, dezinfekuoti ir tik vėliau perdirbti.

   Bet kuriuo atveju, jeigu PSO rekomendacijos nepakis, vienkartinių kaukių atliekos turėtų būti tinkamai tvarkomos.

   O gal grįšime prie daugkartinių medžiaginių kaukių?

   X